Mydlnica lekarska inaczej nazywana jest mydlnik, mydelnik a czasem psie goździki. Jest to ciekawa, wieloletnia roślina, którą najczęściej możemy spotkać na polach, łąkach i przydrożach. Ma ona białe lub jasnoróżowe kwiaty, eliptyczne liście i osiąga do 70 centymetrów wysokości.

Częścią farmakopealną jest korzeń – Saponariae radix. Ma on drapiący smak i jest bezzapachowy. W formie sproszkowanej surowiec ma jasnobrunatną barwę. Mydlnica zwana z łaciny Saponaria officinalis, ze względu na swoje właściwości lecznicze, stosowana jest głównie w przemyśle farmaceutycznym oraz w przemyśle kosmetycznym.

Jak działa korzeń mydlnicy lekarskiej?

Jego główne działanie opiera się głównie na zwiększeniu produkcji śluzu. Działa on wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Odnotowuje się również właściwości przeciwreumatyczne i przeciw neuralgiczne.
W związku ze swoimi właściwościami mydlnica wykorzystywana jest więc w astmie, chorobach nieżytowych dróg oddechowych, chorobach reumatoidalnych oraz dermatozach.

Dodatkowo w przemyśle kosmetycznym stosowana jest do produkcji szamponów do włosów, także do mydeł. Roślina bywa używana do prania brudnych ubrań. Właściwości piorące zawdzięcza ona obecności saponozydów, które powodują powstawanie piany. Co więcej mydlnica lekarska jest także składnikiem maseczek do twarzy, do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej, a także mieszanek ziołowych stosowanych w leczeniu łuszczycy.

Comments are closed.