Przyprawa garam masala nie jest zbyt popularna w polskich kuchniach, nie mniej jednak warto się z nią zapoznać, ponieważ ma niezwykłe właściwości zdrowotne.

Garam masala jest mieszanką ziół i pochodzi z Indii. W skład przyprawy wchodzą zazwyczaj takie składniki jak czarny pieprz, goździki, gałka muszkatołowa, cynamon, kardamon i kminek. Oczywiście jej skład w dużej mierze zależy od rejony z jakiego pochodzi, niekiedy można spotkać w jej składzie również kolendrę, koper włoski oraz liście laurowe. Przyprawa będzie odpowiednia zarówno do dań mięsnych, jak i wegetariańskich, ma bardzo szerokie zastosowanie, w smaku jest słodka, chociaż nie zawiera ani grama cukru.

Jeżeli chodzi o właściwości zdrowotne, to przede wszystkim zwiększa odporność. Posiada bardzo dużo antyoksydantów, dlatego jest znana ze swoich właściwości antynowotworowych. Dzięki spożywaniu tej mieszanki przypraw regularnie można zaobserwować zmniejszenie się guzów nowotworowych, warto stosować ją również profilaktycznie.

Przyprawa będzie odpowiednia dla osób, które mają problemy z trawieniem, wspomaga układ pokarmowy. Dzięki niej mniej toksyn zostaje w naszym organizmie, ponieważ przyśpiesza metabolizm.

Z całą pewnością warto zdecydować się na włączenie do swojej diety przyprawę garam masala (, to przyprawa, która nie tylko sprawia, że przyrządzone potrawy smakują lepiej, ale co ważniejsze ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Warto stosować ją profilaktycznie i jeżeli zależy nam na oczyszczeniu organizmu z toksyn.

Comments are closed.