Kołnierze ortopedyczne od wielu lat wykorzystywane są do usztywniania kręgosłupa, a w szczególności odcinka szyjnego, który w mniejszym lub większym stopniu został zniekształcony. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli kołnierzy ortopedycznych. Można spotkać kołnierze miękkie, sztywne albo półsztywne.

Kiedy stosować?

Kołnierz ortopedyczny najczęściej można spotkać u osób, które zmagają się z dyskopatią albo skoliozą. Mowa tutaj oczywiście o chorobach i urazach związanych bezpośrednio ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Z kołnierzy bardzo często korzystają również osoby poszkodowane po wypadkach albo pacjenci po różnorodnych zabiegach operacyjnych. Warto wspomnieć o tym, że kołnierz ortopedyczny można nosić jedynie na wyraźne polecenie lekarza albo rehabilitanta. Wspomnieni specjaliści powinni wskazać z jakiego kołnierza ortopedycznego należy skorzystać przy danym urazie.

Jak długo nosić?

Pamiętać należy również i o tym, że nie zaleca się stosowania kołnierzy ortopedycznych przez dłuższy okres czasu, ponieważ może on doprowadzić do zaniku mięśni. Kołnierz zgodnie z zaleceniami lekarzy można nosić jedynie przez kilka tygodni (najczęściej 1,5 miesiąca). Warto wspomnieć również i o tym, że kołnierza nie zdejmuje się do spania. Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort warto dokupić specjalną poduszkę ortopedyczną. W kołnierzu można brać również kąpiel i prysznic. Po jego zamoczeniu trzeba go oczywiście szybko osuszyć.

Comments are closed.