terapia powięziowaCzym jest terapia powięziowa? To całkowicie nowa metoda polegająca na głębokiej pracy z ciałem. Jej główne cele to:

– eliminacja bólu;
– poprawa funkcjonowania ciała;
– poszerzenie zakresu ruchu;
– poprawienie jakości życia codziennego.

Terapia powięziowa

Kursy dla fizjoterapeutów pozwalają w pełni zapoznać się z tą metodą. Opiera się ona na koncepcji taśm anatomicznych, która została stworzona przez uznanego fizjoterapeutę Toma Myersa. Najprostszym odniesieniem jest porównanie do masztu na okręcie. Przymocowany tylko do korpusu okrętu nie mógłby się oprzeć naporowi wiatru i zostałby powalony przy pierwszym sztormie. Maszt jednak podtrzymują liny, które przymocowane są do burt statku i dlatego potrafi oprzeć się nawet największym sztormom. Podobnie funkcjonuje ludzkie ciało. Jeśli układ mięśniowo-szkieletowy funkcjonuje prawidłowo, człowiek nie ma najmniejszego problemu z utrzymaniem prawidłowej sylwetki- prostej i stabilnej. Natomiast jeśli pojawiają się problemy dotyczące tkanki łącznej, człowiek traci swoją wrodzoną stabilność i zaczyna mieć poważne problemy z kontrolą równowagi swojego ciała.

Znacznie tkanki łącznej

Taśmy anatomiczne złożone są z tkanki łącznej, w skład której wchodzą powięzi i mięśnie. Mają one generalny wpływ na ludzką sylwetkę. Ich wzajemne napięcie decyduje o postawie, ruchu i jego zakresie, stylu chodzenia i możliwościach dostosowania ciała do zmieniających się warunków otoczenia.

Comments are closed.