Niepełnosprawność niesie za sobą wiele ograniczeń. Problemy z poruszaniem często mają również osoby w podeszłym wieku. Niestety nawet podczas leżenia można nabawić się bolesnych i trudnych do eliminacji odparzeń oraz obtarć. Odleżyny powstają dość szybko, jednak ich wyleczenie to spore wyzwanie. Właśnie dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup materace medycznego. Wybór zależy w dużej mierze od tego, w jakim stanie jest pacjent.

Modele bąbelkowe

Materace przeciwodleżynowe bąbelkowe składają się z dmuchanych komór. Są one naprzemiennie pompowane oraz wypompowywane. Dzięki temu ciało chorego nie znajduje się w stałym kontakcie z powierzchnią materaca. Takie rozwiązanie jest więc całkowicie bezpieczne dla tkanki. Plusem jest również fakt, że materac przeciwodleżynowy bąbelkowy można dopasować do własnych potrzeb. Są one również dość tanie. Za produkt dobrej jakości należy zapłacić około 300-400 zł. Opisywany model najlepiej sprawdza się w przypadku, gdy odleżyny jeszcze nie powstały lub są one niewielkie.

Modele rurowe

Materace przeciwodleżynowe rurowe są wyjątkowo zaawansowane pod względem technologicznym. Doskonale sprawdzają się w przypadku, gdy pojawiły się rozległe odleżyny. Żaden obszar cała nie znajduje się w stałym kontakcie z podłożem, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia tkanki. Punkty podparcia stale się zmieniają, co pozytywnie wpływa na stan zdrowia chorego. Wewnątrz materaca znajdują się komory powietrzne. Niektóre z nich można całkowicie wyjąć, dzięki czemu wybrany obszar ciała nie będzie w ogóle stykać się z materacem. Ułatwia to wyleczenie odleżyn.

Comments are closed.