Rodzaje termometrów

Istnieje wiele urządzeń służących do sprawdzenia temperatury, ale każde z nich różni się swoją budową i zasadą działania. Termometry to bardzo użyteczne urządzenia, szczególnie gdy mamy w domu małe dziecko. Dowiedz się, jaki termometr będzie dla ciebie najlepszym wyborem.

Jaki termometr będzie najlepszy?

Każde tego typu urządzenie ma swoje wady i zalety oraz sprawdza się w różnych sytuacjach. Podstawowym momentem, gdy możemy wykorzystać termometr jest nagłe zwiększenie temperatury naszego ciała. Możemy wtedy szybko sprawdzić, czy ta reakcja naszego organizmu jest zagrożeniem dla naszego samopoczucia. Termometry dzielimy na cztery typy: szklane, elektroniczne, douszne i bezdotykowe.

Termometr bezdotykowy

Zacznijmy od tyłu, a więc od termometrów bezdotykowych. Jak sama nazwa wskazuje, pomiar odbywa się bez kontaktu ze skórą człowieka. Badanie wykonywany jest podczerwienią a wynik podawany jest niemal natychmiastowo i wyświetla się on na monitorze. Przed użyciem należy odpowiednio przygotować się do badania oczyszczając czoło z wszelkich kremów, tłuszczy czy włosów. Wadą tego urządzenia jest konieczność ładowania. Termometr bezdotykowy możesz zobaczyć na https://megamedic.pl/termometry-bezdotykowe.

mierzenie temperatury termometrem bezdotykowym

Termometry tradycyjne

Ta kategoria zawiera termometry, które mierzą temperaturę będąc umieszczane pod pachami, pod językiem lub w odbycie. Dzielą się ona na dwa typy: szklane i elektroniczne. Różnią się one paroma detalami. Przede wszystkim elektroniczny termometr nie wymaga strząśnięcia, a także jest precyzyjny oraz szybciej mierzy temperaturę. Koniec pomiaru sygnalizuje dźwięk. Jest on wrażliwy na pole elektromagnetyczne. Trzeba także wymieniać baterię.
Z kolei jeśli chodzi o szklane termometry to pokazywana przez nich bazowa temperatura to 37 stopni. Nie trzeba go ładować, co jest niewątpliwie zaletą. Nie powinny jednak zajmować się nim dzieci, ponieważ szkło może się stłuc.

Termometry douszne

Ostatnim typem są termometry, które wymagają poprawnego umieszczenia końcówki w uchu. Czas pomiaru zbliżony jest do termometru sensorycznego, a jego margines błędu wynosi około 0,2 stopnia. Mierzy jednak zakres od 0 do 100 stopni, dlatego możliwe jest wykrycie hipotermii. Wadą jest konieczność wymiany końcówek po każdym badaniu.

Jaki termometr wybrać?

Patrząc na cechy oraz wady tych termometrów warto zastanowić się czego dokładnie potrzebujemy. Jeśli zależy nam na prędkości pomiaru to idealnym rozwiązaniem jest termometr bezdotykowy. Natomiast douszny sprawdzi się dla ludzi lubiących chłodne kąpiele.

Comments are closed.