rumianek

Rumianek – to jedna z najbardziej popularnych roślin leczniczych, która wykazuje wiele cennych dla zdrowia właściwości. Surowcem leczniczym są przede wszystkim wysuszone koszyczki, z których można przygotowywać napary oraz herbatki. Jakie substancje zawarte są w tej niezwykłej roślinie? Czym charakteryzuje się rumianek pospolity?

Skład

Kwiaty rumianku zawierają w swoim składzie substancje, które bardzo rzadko występują w świecie roślin. Głównym składnikiem rumianku są przede wszystkim olejki eteryczne, które są bogatym źródłem związków o specyficznych właściwościach leczniczych. Można tutaj wyróżnić głównie chamazulen działający przeciwalergicznie oraz alfa-bisabolol. W kwiatach znajdują się również fitosterole, flawonoidy, garbniki katechinowe, cholina, witamina C oraz sole mineralne.

Charakterystyka rośliny

Rumianek to roślina jednoroczna o dosyć intensywnym oraz charakterystycznym zapachu. Łodyga osiąga wysokość około 15-50 cm i posiada koszyczki kwiatowe o średnicy 1,5-2,5 cm. Płatki kwiatów tej rośliny mają białą barwę, natomiast ich wnętrze żółte zabarwienie. Rumianek kwitnie w okresie od maja do września i można go spotkać z powodzeniem na każdej łące. Skąd pochodzi ta roślina? Ze wschodniej części obszaru Morza Śródziemnego, jednak obecnie rośnie praktycznie wszędzie. Można go spotkać nawet w przydomowym ogródku, dzięki czemu dostęp do tej rośliny jest praktycznie nieograniczony.

Comments are closed.