Według badań na bezsenność cierpi od 20% do 50% osób, lecz chyba nie będzie błędem powiedzieć, że każdy miał choć raz problemy z zaśnięciem albo wysypianiem się. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą trzy najskuteczniejsze zioła na bezsenność, o których dobroczynnych właściwościach wiedziały już nasze babcie.

Po pierwsze- melisa

Melisa to jedno z najbardziej znanych ziół, które działają uspokajająco i pomagają w wyciszeniu. Swoje odprężające działanie zawdzięcza składnikom, takim jak kariofilen i cytral, jakie zawiera jej olejek eteryczny. To bowiem jej specjalne olejki lotne pomagają w opanowaniu emocji, wyciszeniu organizmu i zlikwidowaniu takich objawów, jak nieregularne bicie serca oraz ból brzucha i głowy. Kojąco wpływając na układ nerwowy, melisa pomaga w rozwiązaniu problemów ze snem.

Najwięcej olejków eterycznych posiada jednak samodzielnie wyhodowana melisa, gdyż sproszkowana, która jest dostępna w sklepach, nie posiada już tak wielu właściwości.

Nieoczywisty chmiel

Chmiel kojarzy się głównie z produkcją piwa, lecz podobnie jak melisa ma on także działanie uspokajające, dzięki czemu pomaga w walce z bezsennością. Szyszki chmielowe i zawarta na ich lupulina, czyli charakterystyczny zielonożółtawy proszek, hamują bowiem przenoszenie impulsów zewnętrznych do ośrodkowego układu nerwowego, czym zmniejszają działanie kory mózgowej.

Pomocne w problemach ze snem będzie wykonanie poduszki wypełnionej z kilku do kilkunastu szyszek chmielu, które warto zmieszać z lawendą.

Pomocny kozłek lekarski

Inaczej zwany walerianą, jest najczęściej stosowanym ziołem na bezsenność. Jego uspokajające działanie polega na obniżeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu pomaga w odprężeniu i doprowadza do zmniejszenia uczucia niepokoju oraz napięcia. Substancje lecznicze zawarte w kozłku lekarskim obniżają także nadpobudliwość kory mózgowej.

Na trudności z zasypianiem, które wynikają z pobudzenia nerwowego najskuteczniejszy jest korzeń waleriany. Zmniejsza on czas potrzebny do zaśnięcia, a także wydłuża czas snu, poprawiając jego jakość.

Uspokajające właściwości naturalnych roślin są znane od wieków, dlatego ich używanie ma szczególne znaczenie w kulturze ludowej. Wiele z nich pomaga w wyciszeniu i świetnie sprawdza się w walce z bezsennością.

Comments are closed.