Witaminy naturalne

Witaminy naturalne to nic innego jak witaminy pozyskiwane w naturalny sposób. Do witamin naturalnych zalicza się wszystkie witaminy, które pozyskuje się z pożywienia. W zależności od konkretnego posiłku można uzyskać różne grupy witamin. Wśród nich można wyróżnić np. witaminę C, A, E, D, B1, B2, K oraz wiele więcej. Witaminy potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Witaminy naturalne – jak bardzo są istotne?

Witaminy naturalne

Witaminy z pewnością są jedną z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Odpowiadają one za jego prawidłowe funkcjonowanie, gdyż pełnią bardzo wiele funkcji. Ich niedobór może prowadzić do poważnych skutków. Niedobór danej witaminy nazywany jest hipowitaminozą, całkowity jej brak – awitaminozą natomiast jej nadmiar, który również może być niebezpieczny dla zdrowia, nazywany jest hiperwitaminozą. Zatem warto o nie zadbać by być zdrowym i odpornym.

Witaminy naturalne – z czego są pozyskiwane?

Witaminy naturalne pozyskiwane są wraz z pożywieniem, a część z nich organizm produkuje sam. Ludzki organizm potrzebuje różnych rodzai witamin, które odpowiadają za konkretne jego funkcjonowanie. Jedną z najważniejszych z grup witamin jest witamina C. Znajduje się ona np. w natce pietruszki czy w cytrynie. Dzięki tej witaminie szybciej goją się rany, silnie poprawia odporność organizmu. Niedobór witaminy E powoduje bezpłodność, pogorszenie wzroku, niedokrwistość oraz różnego rodzaju problemy skórne. Zaopatrzyć się w witaminę E możesz np. w papryce czy w oliwie z oliwek. Z kolei brokuły dostarczają witaminę K, która poprawia krzepnięcie krwi. W marchewce oraz w nabiale takim jak masło, sery żółte, twarogi znajduje się witamina A, która odpowiada za prawidłowe widzenie. Należy również jeść orzechy czy różne nasiona, ponieważ zawarta w nich Witamina B1 wspomaga układ mięśniowy, w tym pracę serca. Witamina B2 odgrywa ważną funkcję w procesie wzrostu oraz rozwoju. Znajduje się w grzybach, migdałach, ziarnach czy w fasolach. Ważną witaminą naturalną jest również witamina D, którą pozyskać można ze słońca czy z ryb morskich. 

Comments are closed.