Wybierając materiały laboratoryjne, trzeba koniecznie określić własne potrzeby i wymagania. Odpowiedni osprzęt i wyposażenie laboratorium pozwalają na prowadzenie badań w sposób wysoce komfortowy. Kupowanie wyposażenia warto zacząć od blatów –to na nich staną wszystkie urządzenia, probówki i komputery.
Czy blat z laminatu nadaje się do laboratorium?
Właściwe wyposażenie laboratorium jest jednym z aspektów, o który trzeba zadbać jeszcze przed rozpoczęciem prac. Wybór odpowiedniego blatu przekłada się na komfort pracy oraz bezpieczeństwo pracowników. Ciekawym rozwiązaniem, które warto rozważyć jest blat postforming, czyli wykonany ze specjalnego laminatu. Rdzeń blatu zrobiony jest z płyty wiórowej, której wierzchnia warstwa zabezpieczona jest laminatem z tworzyw sztucznych.
Laminat postmorfing – idealny materiał na blat laboratoryjny
Do zalet blatów wykonanych z laminatu z pewnością zalicza się wysoka trwałość. Takie blaty najlepiej sprawdzają się w laboratoriach szkolnych i analitycznych, gdzie nie będą miały styczności z wysoce niebezpiecznymi środkami chemicznymi. Blat wykonany z laminatu jest lekki, wygodny w użytkowaniu i w pełni bezpieczny.
Zalety blatów z laminatu:
- Wysoka odporność mechaniczna
- Niska cena
- Uniwersalność
- Niska waga
- Szeroki wybór kolorów
Utrzymanie laminowanego blatu w czystości jest banalnie proste. Blat nie odkształca się i nie chłonie wilgoci, dzięki czemu można na nim pracować z mało agresywnymi środkami chemicznymi. Blat sprawdzi się dobrze także w miejscach, w których trzeba ustawić dużą liczbę sprzętu lub probówek. Zakup dużej liczby takich blatów nie jest poważnym obciążeniem dla budżetu.