Zatoki – nosowe i czołowe – to jedne z najważniejszych części naszego układu oddechowego. Jednocześnie zatoki są niezwykle delikatne i często narażone są na różnorodne infekcje. Wirusy i bakterie docierają do nich głównie przez otworny nosowe i mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Wobec tego, jak można poradzić sobie z wirusowym lub bakteryjnym zapaleniem zatok?
Doraźne leki na zapalenie zatok – kiedy warto je stosować?
Wirusowe lub bakteryjne zapalenie zatok to dość poważny i złożony problem. Jednocześnie w przypadku kiedy infekcja nie jest jeszcze w zbyt zaawansowanym stadium, wówczas możemy wyposażyć się w leki na zatoki bez recepty. Takie leki na zatoki wykazują się działaniem:
- przeciwzapalnym – muszą one szybko niwelować ogniska zapalne wywołane przez bakterie lub wirusy;
- łagodzącym i przeciwbólowym – leki na zatoki muszą także szybko niwelować dyskomfort związany z pojawieniem się infekcji;
- przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym – lek przeciwbakteryjny na zatoki – lub przeciwwirusowy – musi szybko niwelować przyczynę infekcji.
Tak wybrane leki na zatoki bez recepty, powinny szybko przynieść nam ulgę i złagodzić objawy stanu zapalnego.

Kiedy leki na zatoki bez recepty nie będą wystarczające?
W przypadku kiedy infekcja jest już w zaawansowanym stadium, wówczas leki na zatoki bez recepty nie okażą się efektywne. Konieczne będzie udanie się do lekarza, który przepisze o wiele silniejsze leki na zatoki, a nawet zaleci nam antybiotykoterapię. Warto więc obserwować swój stan zdrowia i reagować w momencie, kiedy leki na zatoki bez recepty nie niwelują objawów infekcji.