pulsoksymetr

Pulsoksymetr to narzędzie elektroniczne, jakie służy do wymiaru wysycenia krwi tlenem, więc tak nazywanej saturacji. Odmiennym kolejnym parametrem badanym poprzez pulsoksymetr jest częstotliwość pracy serca, więc puls. Niewielki oraz łatwy w obsłudze sprzęt też parę miesięcy temu był stosowany zwłaszcza w szpitalach, przychodniach pulmonologicznych czy gabinetach specjalistów pierwszego kontaktu. Ze względu na pandemię koronawirusa jeszcze więcej osób ma go we własnych domach.

Do czego służy pulsoksymetr?

pulsoksymetr

Pulsoksymetr to małe narzędzie, jakie służy do sprawdzania poziomu saturacji, natomiast zatem natlenienia krwi. Ze względu na własną praktyczność, małe wymiary, łatwość zastosowania oraz dostępność może być wykorzystywany poprzez każdego do obserwacji oraz kontroli odpowiedniego natlenienia krwi. Znajduje wykorzystanie przy dolegliwościach połączonych z płucami, lub sercem. Stąd jego popularność w czasie pandemii. Upraszcza on sprawdzanie stanu chorego oraz postęp dolegliwości, aby w razie niebezpieczeństwa, móc zareagować.

Jak zrobić badanie pulsoksymetrem?

Najlepiej wykonać to w pozycji siedzącej. Detektor pulsoksymetru zakłada się zwykle na palec u dłoni. Wybrane typy zakłada się na palec u stopy, płatek ucha, natomiast u maluchów na nogę czy nadgarstek. We współzależności od potrzeb wykorzystuje się receptorów pojedynczych i wielorazowego zastosowania. Dobry stopień saturacji tlenem pomiędzy 94 natomiast 99. Jeśli maleje, to należy zgłosić się do specjalisty rodzinnego w poszukiwaniu pomocy lub po prostu do szpitala, jeżeli jesteśmy zakażeni.

Typy pulsoksymetrów

Pulsoksymetry mogą być umieszczane na palec (pulsoksymetr napalcowy), płatek ucha, klatkę piersiową, nadgarstek czy nogę – u niewielkich dzieci. Teraz bycie fit jest niezwykle znane, więc świat elektroniki wyszedł z duchem czasu oraz jeszcze więcej opasek sportowych, smartwatchów lub smartfonów ma funkcję mierzenia saturacji, wspartej na oksymetrii reflektancyjnej.

Comments are closed.