Dolegliwości bólowe mogą być spowodowane wieloma czynnikami, między innymi, mogą one dotyczyć podrażnienia receptorów nerwowych. W etiopatologii zespołów bólowych kręgosłupa, w szczególności jego odcinka lędźwiowo-krzyżowego wyróżnia się 3 zespoły:
– przeciążeniowy,
– psychogenny,
– korzeniowy.
Według specjalistów, proces rozwoju zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego jest najczęściej następstwem nieprawidłowego funkcjonowania mięśni, a to z kolei prowadzić może do niestabilności segmentów ruchowych i tworzenia się zmian zwyrodnieniowych kręgów (spondylosis) i stawów międzykręgowych (spondyloarthrosis)
W celu profesjonalnego zdiagnozowania przyczyn bólu poleca się wykonanie testów funkcjonalnych, dzięki którym możemy zaplanować sposób pracy z pacjentem. Niezwykle istotna kwestią jest odpowiednie dobranie rodzaju wykonywanego testu oraz wiedza i doświadczenie fizjoterapeuty. Jest wiele czynników wpływających na odczucia bólowe pacjenta, jedynie odpowiednio wykonane testy funkcjonalne oraz odpowiednia ich interpretacja gwarantują sukces diagnozy.
Prawidłowo przeprowadzone testy funkcjonalne fizjoterapia mogą okazać się kluczem do wyeliminowania danego schorzenia. Powtórne badanie przeprowadzone za pomocą tych samych metod pozwala na kontrolowanie przebiegu terapii.
Jakie testy można wykonać przy schorzeniach kręgosłupa?
– test laseqe’a,
– izomeryczny test różnicujący,
– test udowy.