trichomy

Wiele osób zadaje sobie pytanie co to są trichomy. Podczas kwitnienia szyszki pokrywają się lśniącymi kroplami, które nadają im przyjemny wygląd. Są to trichomy – gruczoły, które wydzielają żywicę.

Trichomy znajdują się głównie na szyszkach i na głównych liściach o wachlarzowatym kształcie. Można je jednak znaleźć również na dolnych liściach, a nawet na łodydze, ale w mniejszej liczbie. Jeśli przyjrzysz się szyszkom z bliska, zobaczysz tysiące maleńkich, półprzezroczystych pędów. W naturze uważa się, że pomagają one w odstraszaniu owadów, chronią szyszki przed promieniowaniem UV i wytwarzają olejki eteryczne o różnym działaniu.

4 etapy rozwoju trichomów

Aby uzyskać właściwe wyniki, ważne jest, aby wiedzieć, jak wyglądają trichomy w różnych stadiach rozwoju.

  • Niegotowa do zbioru – włośniki są wyraźne i cienkie. Na tym etapie stożki mają niewielką moc.
  • Na początku okresu zbiorów – krople stają się większe, a trichomy przybierają mlecznobiały kolor. Im więcej białych trichomów, tym wyższy poziom THC i silniejsze działanie psychoaktywne.
  • Koniec okresu zbiorów przypada na moment, gdy większość trichomów stanie się biała, a wśród nich zaczną pojawiać się bursztynowe kropelki. Jest to znak, że THC zostało przekształcone w inne kannabinoidy. W tym samym czasie pąki nabiorą bardziej relaksującego efektu.
  • Pąki osiągnęły szczyt dojrzałości  – po tym, jak większość włosków stanie się bursztynowa, zaczną więdnąć. Pąki zebrane w tym czasie mają nieco mniej efektów psychoaktywnych i zwykle są senne.

Długie i cienkie trichomy bez kropli na szczycie są w rzeczywistości włoskami cystolitycznymi i nie zawierają znaczących ilości kannabinoidów.

Wiele innych gatunków roślin, poza konopiami, również posiada trichomy, w tym aromatyczne zioła, takie jak mięta i rozmaryn. Rośliny te wytwarzają olejki eteryczne, które odstraszają owady i chronią przed innymi czynnikami stresogennymi.

Plantator może stwierdzić na podstawie trichomów, czy pąki są dojrzałe czy nie. Kolor i kształt trichomów pozwala na terminowe zbiory i uzyskanie pożądanych efektów.

Cały artykuł jest dostępny pod tym linkiem.

 

Comments are closed.