Z właściwości jeżówki purpurowej jako pierwsi korzystały plemiona indiańskie. Dość szybko odkryli je również mieszkańcy innych części świata, tworząc z jeżówki swój naturalny antybiotyk i lekarstwo na niemalże wszystkie możliwe choroby. Najlepiej działa ona jednak na przeziębienie. Z tego powodu jej popularność zawsze wzrasta wraz z nadejściem sezonu jesiennego.

Kiedy warto sięgnąć po jeżówkę?

Zasadniczo wspomaga ona przede wszystkim odporność, tak więc warto po nią sięgnąć wtedy, gdy z jakiegoś powodu dojdzie do osłabienia układu immunologicznego i organizm zwróci się przeciwko sobie. Jeżówka ułatwi na pewno leczenie klasycznego jesiennego przeziębienia. A to wciąż nie wszystko! Działa ona również wspomagająco w przypadku leczenia anginy, grypy, a nawet odry czy różyczki.

Jakie są jej właściwości?

Jeżówka purpurowa (https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/jezowka-purpurowa.html) wykazuje się działaniem leczniczym, jednakże nawet ważniejsze jest jej działanie profilaktyczne, pomagające w zapobieganiu różnym chorobom. Zaleca się ją stosować zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to przeziębienia czy inne infekcje są na porządku dziennym. Jeżówka potrafi zwalczać różne drobnoustroje. Dosłownie je wchłania, usuwając je z organizmu i w ten sposób ułatwiając leczenie i chorób bakteryjnych, i chorób wirusowych. Poleca się ją osobom cierpiącym na bóle gardła lub tym ze zdiagnozowanymi stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych. Ciekawostką może być natomiast pozytywny wpływ tego ziela na stan cery. Niektórzy stosują je nawet do zwalczania trądziku i radzenia sobie z niedoskonałościami.

Jak ją stosować?

Jeżówkę purpurową najczęściej przyjmuje się pod postacią przygotowywanych z niej naparów, które można stworzyć samemu, gotując susz z ziela w wodzie z niewielkim dodatkiem miodu. Istnieją jednak inne alternatywy dla tradycyjnych wywarów. Wzrost popularności jeżówki doprowadził do tego, że producenci zaczęli ją dodawać do różnych gotowych wyrobów. Teraz bez trudu można kupić przygotowane z niej soki, herbatki, syropy, a nawet i zawierające ją suplementy diety.

Comments are closed.