Kozłek lekarski, czyli inaczej waleriana to roślina słynąca ze swych niezwykłych właściwości uspokajających. Waleriana znajduje szereg różnorodnych zastosowań – wyciągu z waleriany używa się między innymi w ziołolecznictwie, ale także w kosmetyce. Korzeń kozłka lekarskiego zawiera liczne biologicznie czynne substancje takiej jak: estry kwasu izowalerianowego, kwas walerenowy i inne.

Działanie uspokajające waleriany

Preparaty zawierające w swym składzie kozłek lekarski to jedne z najczęściej wybieranych ziołowych preparatów na uspokojenie – stosuje się je w stanach napięcia nerwowego, niepokoju, a nawet nerwicach. Kozłek lekarski bardzo często dodawany jest do innych ziół o właściwościach uspokajających – zazwyczaj można spotkać go w towarzystwie szyszek chmielu, liści melisy czy passiflory. Na rynku kozłek lekarski dostępny jest pod postacią: naparów, kropli, tabletek, płynów doustnych lub kapsułek.

Na korzyść kozłka lekarskiego przemawia nie tylko jego skuteczność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jego stosowania. Waleriana jako składnik naturalny niesie ze sobą znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych czy uzależnień niż tradycyjne leki syntetyczne.

Waleriana – najlepsza na sen

Kozłek lekarski (https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/kozlek-lekarski.html) to także niezastąpiona pomoc w walce z bezsennością. Wykazano, że dobroczynne działanie waleriany ma wpływ na wyraźną poprawę jakości snu już po 14 dniach jej stosowania. Waleriana, dzięki swym właściwościom uspokajającym koi nerwy i przygotowuje organizm do snu.

Kozłek lekarski a bolesne miesiączki

Kozłek lekarski bardzo często znajduje zastosowanie w leczeniu bólu menstruacyjnego. Składniki aktywne rośliny działają rozkurczająco na mięśnie gładkie, przynosząc ulgę i łagodząc uciążliwy ból. Udowodniono również, że waleriana w znacznym stopniu łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego – jej właściwości wyciszające pozwalają na zachowanie równowagi i utrzymanie dobrego nastroju. Coraz bardziej popularnym staje się także stosowanie kozłka lekarskiego przez kobiety w okresie menopauzy.

Comments are closed.